دست نوشته های سبز
محیط زیست سالم=زندگی........................................................................................خوش آمدید
پنجشنبه 22 تیر 1391

روز بدون نایلکس

پنجشنبه 22 تیر 1391

نوع مطلب :


دیروز یعنی 21تیرماه روز بدون نایلکس در ایران نامیده شد،به این امید که شاید مصرف این کیسه های دشمن طبیعت در میان عموم مردم کاهش پیداکند!کشور ما جزء کشورهای پرمصرف در زمینه ی استفاده از کیسه های پلاستیکی در دنیاست!گفته می شود تولید این کیسه ها در کشور بسیار بالا(500 تن در روز)،از آنجایی کنترل تولید در کشور ما سخت است باید بخش مصرف ساماندهی شود و این کار امکان پذیر نیست مگر با برنامه ریزی درست و اصولی و فرهنگسازی مناسب.

چیزی رو که من همیشه بهش اشاره داشتم و تأکید کردم فرهنگسازی برای مردم بوده،متأسفانه فرهنگ نامناسبی در استفاده از نایلکس در میان مردم ما وجود دارد،استفاده بیش از حد از نایلکس حتی برای کوچکترین خرید!حتی برخی از افراد خرید میکنن برای اینکه نایلکس بگیرند!در مرحله اول باید متولیان این بخش مضرات استفاده از این کیسه های پلاستیکی را برای مردم روشن کنند،به عنوان مثال می توان عنوان کرد قرار دادن نان داغ درون این کیسه ها بسیار خطرناک بوده و ایجاد سرطان میکند و مسائلی از این دست.

پیشنهاداتی که در زمینه ی اصلاح استفاده از کیسه های پلاستیکی میتوان ارائه کرد مختلف هستند،ازاین قبیل می توان استفاده از پاکت های کاغذی و کیسه های نخی بجای نایلکس ها اشاره کرد(می توان از کیسهای تبلیغاتی و شکیل برای این منظور استفاده کرد)،دیگر اینکه می توان برای تحویل نایلکس به مشتری هزینه  در نظر گرفت تا افراد به راحتی از نایلکس استفاده نکنند! درزمینه ی تولیدات کارخانجات هم باید تا حدامکان بسته بندی ها به شکلی طراحی شوند که براحتی قابل حمل بوده و نیاز به کیسه نداشته باشند.

امیدواریم این حرکت یک شروع خوب برای برنامه های آینده باشد وبتواند فرهنگ مثبتی را ایجاد کندو سال آینده روز بدون نایلکس واقعاً بدون نایکس برگزار شود.

جادارد از همه ی کسانی که برای برگزاری این روز تلاش کردند نهایت تشکروسپاسگزاری را کرد.
یکشنبه 4 تیر 1391

از بین رفتن یکی از گونه های ارزشمند جهان در جنگل ابر

یکشنبه 4 تیر 1391

در برابر وضعیتی که در جنگل زیبای ابر پیش آمده نمی توان سکوت کرد!از قرار جاده ای که با عرض بیش از 30متر از میان آنهمه زیبایی عبور خواهد کرد چیزی فراتر از یک جاده ی کوچک روستایی ست!ساخت این جاده(که من بهش جاده ی اشک میگم)باعث قطع هزاران اصله درخت سرخدار(نام علمیTaxus baccata:)شده،گونه ای ارزشمند در جهان که برخی آنرا میراث زنده و شاهکار جنگل‌های طبیعی شمال ایران می دانند،حالا در معرض نابودی قرار گرفته است و دیری نخواهد گذشت که ابرهای زیبای طبیعی جای خود را به دود خواهند داد...!

 

سُرخدار( نام علمی(Taxus baccata از تیره سرخداریان: (Taxaceae)

این گونه از نظر تنوع زیستی و حفظ ذخائر ژنتیکی و بوم‌شناسی یکی از گونه‌های منحصر به فرد و مهم منطقه هیرکانی و باقی مانده از دوران سوم زمین‌شناسی است.

سرخدار درختی است سوزنی برگ، سایه پسند و دارای پوست فلس‌دار. چوب درون آن به رنگ قرمز شاه بلوطی و برگ‌های آن دائمی و همیشه سبز است که در قسمت پایینی درخشان و براق است و نیاز به خاک مرطوب دارد. بلندی درخت به ۹ تا ۳۰ متر و قطر آن به ۳ متر می‌رسد. رشد آن بسیار کند و رویش ارتفاعی آن سالانه ۱۰ سانتیمتر است. میوه نوع ماده آن به رنگ قرمز و نوع نر آن برنگ زرد که هر دو غیر سمی است. بذر سرخدار توسط پرندگان از جمله قرقاول پخش می‌شودسنجاب‌ها نیز به انتشار بذر سرخدار کمک می‌کنند.


كد ماوس