تبلیغات
دست نوشته های سبز - روز بدون نایلکس
دست نوشته های سبز
محیط زیست سالم=زندگی........................................................................................خوش آمدید
پنجشنبه 22 تیر 1391

روز بدون نایلکس

پنجشنبه 22 تیر 1391

نوع مطلب :


دیروز یعنی 21تیرماه روز بدون نایلکس در ایران نامیده شد،به این امید که شاید مصرف این کیسه های دشمن طبیعت در میان عموم مردم کاهش پیداکند!کشور ما جزء کشورهای پرمصرف در زمینه ی استفاده از کیسه های پلاستیکی در دنیاست!گفته می شود تولید این کیسه ها در کشور بسیار بالا(500 تن در روز)،از آنجایی کنترل تولید در کشور ما سخت است باید بخش مصرف ساماندهی شود و این کار امکان پذیر نیست مگر با برنامه ریزی درست و اصولی و فرهنگسازی مناسب.

چیزی رو که من همیشه بهش اشاره داشتم و تأکید کردم فرهنگسازی برای مردم بوده،متأسفانه فرهنگ نامناسبی در استفاده از نایلکس در میان مردم ما وجود دارد،استفاده بیش از حد از نایلکس حتی برای کوچکترین خرید!حتی برخی از افراد خرید میکنن برای اینکه نایلکس بگیرند!در مرحله اول باید متولیان این بخش مضرات استفاده از این کیسه های پلاستیکی را برای مردم روشن کنند،به عنوان مثال می توان عنوان کرد قرار دادن نان داغ درون این کیسه ها بسیار خطرناک بوده و ایجاد سرطان میکند و مسائلی از این دست.

پیشنهاداتی که در زمینه ی اصلاح استفاده از کیسه های پلاستیکی میتوان ارائه کرد مختلف هستند،ازاین قبیل می توان استفاده از پاکت های کاغذی و کیسه های نخی بجای نایلکس ها اشاره کرد(می توان از کیسهای تبلیغاتی و شکیل برای این منظور استفاده کرد)،دیگر اینکه می توان برای تحویل نایلکس به مشتری هزینه  در نظر گرفت تا افراد به راحتی از نایلکس استفاده نکنند! درزمینه ی تولیدات کارخانجات هم باید تا حدامکان بسته بندی ها به شکلی طراحی شوند که براحتی قابل حمل بوده و نیاز به کیسه نداشته باشند.

امیدواریم این حرکت یک شروع خوب برای برنامه های آینده باشد وبتواند فرهنگ مثبتی را ایجاد کندو سال آینده روز بدون نایلکس واقعاً بدون نایکس برگزار شود.

جادارد از همه ی کسانی که برای برگزاری این روز تلاش کردند نهایت تشکروسپاسگزاری را کرد.


كد ماوس