تبلیغات
دست نوشته های سبز - از بین رفتن یکی از گونه های ارزشمند جهان در جنگل ابر
دست نوشته های سبز
محیط زیست سالم=زندگی........................................................................................خوش آمدید
یکشنبه 4 تیر 1391

از بین رفتن یکی از گونه های ارزشمند جهان در جنگل ابر

یکشنبه 4 تیر 1391

در برابر وضعیتی که در جنگل زیبای ابر پیش آمده نمی توان سکوت کرد!از قرار جاده ای که با عرض بیش از 30متر از میان آنهمه زیبایی عبور خواهد کرد چیزی فراتر از یک جاده ی کوچک روستایی ست!ساخت این جاده(که من بهش جاده ی اشک میگم)باعث قطع هزاران اصله درخت سرخدار(نام علمیTaxus baccata:)شده،گونه ای ارزشمند در جهان که برخی آنرا میراث زنده و شاهکار جنگل‌های طبیعی شمال ایران می دانند،حالا در معرض نابودی قرار گرفته است و دیری نخواهد گذشت که ابرهای زیبای طبیعی جای خود را به دود خواهند داد...!

 

سُرخدار( نام علمی(Taxus baccata از تیره سرخداریان: (Taxaceae)

این گونه از نظر تنوع زیستی و حفظ ذخائر ژنتیکی و بوم‌شناسی یکی از گونه‌های منحصر به فرد و مهم منطقه هیرکانی و باقی مانده از دوران سوم زمین‌شناسی است.

سرخدار درختی است سوزنی برگ، سایه پسند و دارای پوست فلس‌دار. چوب درون آن به رنگ قرمز شاه بلوطی و برگ‌های آن دائمی و همیشه سبز است که در قسمت پایینی درخشان و براق است و نیاز به خاک مرطوب دارد. بلندی درخت به ۹ تا ۳۰ متر و قطر آن به ۳ متر می‌رسد. رشد آن بسیار کند و رویش ارتفاعی آن سالانه ۱۰ سانتیمتر است. میوه نوع ماده آن به رنگ قرمز و نوع نر آن برنگ زرد که هر دو غیر سمی است. بذر سرخدار توسط پرندگان از جمله قرقاول پخش می‌شودسنجاب‌ها نیز به انتشار بذر سرخدار کمک می‌کنند.


كد ماوس