تبلیغات
دست نوشته های سبز - اکوسیستوم دریای خزر درخطر نابودی
دست نوشته های سبز
محیط زیست سالم=زندگی........................................................................................خوش آمدید
شنبه 5 آذر 1390

اکوسیستوم دریای خزر درخطر نابودی

شنبه 5 آذر 1390

نوع مطلب :اخبار زیست محیطی، 

آلودگی دریای خزر از مسائل مهمی ست که درسالهای اخیر به آن پرداخته شده ولی همچنان این دریاچه بزرگ بااین معضل دست و پنجه نرم می کند،5کشور حاشیه این دریا به نسبت خود در آلودگی آن سهم دارند،ایران بزرگترین آلوده کننده ی میکروبی دریای خزر است،آلودگی که ناشی از فاضلابهای شهری ست،به نظرمیرسد نهادهای مسئول درتصفیه شهرهای حاشیه این دریا با جمعیت بالای 30هزار نفر ناموفق بوده اند،ازاین رو آلودگی های مختلف اثر سوئی بر جانداران خزر گذاشته است!شرط عقل حکم می کند در صورت مصرف مداوم ماهی قبل از مصرف پوست آنرا جدا کنیم(برخی آلودگی ها به راحتی جذب پوست ماهی می شوند).

باتوجه به اینکه دریای خزر یک دریاچه محسوب می شود و سیستم تقریباً بسته ای دارد هرگونه آلودگی می تواند مخرب وغیرقابل جبران باشد،مهمترین بحث دراین زمینه ورود گونه های غیربومی ازطریق آب تعادل نفتکش هاست،نفتکش هایی که از طریق کانال "ولگا" از اقیانوس اطلس وارد خزر می شوند.اتفاقی که سالها پیش رخ داد و  ورود "شانه دار مهاجم" صید صنعتی کیلکا را با بحران جدی روبرو کرد.

اما آلودگی میکروبی بزرگتری نگرانی نیست،زیرا آلودگی نفتی برای محیط زیست دریایی بسیار خطرناکتر است،این نوع آلودگی بیشتر از طریق 4کشور دیگر خزر را تحدید می کند،ایران هم مجبوربه تحمل تأثیرات آن است. مطابق رژیم حقوقی فعلی دریای خزر در صورتی می توان قانون مشترکی برای کشورهای حاشیه ی دریای خزر تصویب کرد که هر 5کشور موافق باشند.

بنابراین اگر کشورهای حاشیه دریای خزر در نشست های آتی به صورت جدی در مورد مشکلات زیست محیطی دریای خزر تصمیم نگیرند علاوه بر انقراض گونه های مختلف از جمله ماهیان خاویاری،اکوسیستم این دریا نیز به کل نابود خواهد شد!

منبع عکس:www.jamejamonline.ir

 

منبع عکس:www.farsnews.com


كد ماوس