تبلیغات
دست نوشته های سبز - هجوم ریزگردها،پیشگیری یا درمان؟
دست نوشته های سبز
محیط زیست سالم=زندگی........................................................................................خوش آمدید
پنجشنبه 26 خرداد 1390

هجوم ریزگردها،پیشگیری یا درمان؟

پنجشنبه 26 خرداد 1390

نوع مطلب :اخبار زیست محیطی، معاون محیط انسانی اداره كل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی گفت : با ورود توفان گرد وخاك به استان آلودگی هوای مشهد به لحاظ وجود ریزگردها به شرایط اضطرار رسید .

 شدت این توفان كه از غرب كشور بخصوص كشورهای همسایه از جمله عراق وارد كشور شده روز گذشته به حدی بود 20 استان كشور را فرا گرفت و امروز(دوشنبه)برای نخستین بار به خراسان رضوی رسید.

مهندس حسین قادری در این زمینه در گفت و گو با ایرنا افزود : بر اساس گزارش های دریافتی از 12 ایستگاه سنجش آلودگی هوا ، وضعیت جوی مشهد به لحاظ وجود ریزگردها در شرایط اضطرار قرار دارد.

وی گفت : از ساعت چهار صبح امروز توفان گرد و خاك وارد مشهد شده و از ساعت 9 صبح امروز طبق گزارش ها ، وضعیت هوا به شرایط اضطرار رسیده است.

این مسوول ادامه داد : در صورت افزایش میزان ریزگردها یا ثبات در وضعیت فعلی طی ساعات آینده كمیته اضطرار به ریاست استاندار تشكیل و در خصوص تعطیلی مدارس و ادارات تصمیم گیری می كند.

وی با اشاره به اینكه میزان این گرد و غبار و ریزگردها به حدی است كه با چشم غیر مسلح نیز قابل تشخیص است، گفت : مردم بخصوص سالمندان و كودكان از تردد غیر ضروری در سطح شهر خودداری كنند.

وی با بیان اینكه این توفان گرد و غبار ارمغانی از كشورهای همسایه است،اظهار داشت : تنها اقدامی كه می توان در این زمینه انجام داد آن است كه مردم برای تامین سلامت خود از خروج غیر ضروری از منزل خودداری و در صورت ورود به فضای باز از ماسك استفاده كنند.

قادری اظهار داشت : مدت ماندگاری این توفان در استان و مشهد باید از سوی سازمان هواشناسی پیش بینی شود اما آنچه مشخص است آثاری است كه شدت ریزگردها می تواند در دراز مدت بر سلامت افراد داشته باشد.

وی با تاكید بر اینكه در شرایط فعلی جای نگرانی نیست، گفت : با رعایت موارد ذكر شده از سوی مردم و اطلاع رسانی لازم و كافی از سوی رسانه ها می توان این وضعیت را تا حدی مدیریت كرد.
رونوشت:

کار بجایی رسیده که ریزگردهای عربی تا مشهد هم رسیده!جالبتر از همه ی این مسائل اقدامات و پیشنهادات مسئولین مربوطه در زمینه ست!آقایون مسئول خیلی متشکر از پیشنهادات بجا و راهکارهای قابل تامل شما؛ولی به نظر شما نباید به فکر پیشگیری برای بروز چنین اتفاقاتی بود؟به نظرشما نباید از حوادث ناگواری که برای هموطنانمان اتفاق می افتد(سکته قلبی،سم و...) جلوگیری کرد؟چرا باید اجازه ورود این ریزگردها به کشور داده بشه تا بعد ما به تکاپو بیفتیم و به همشهریانمون پیشنهاد کنیم که از خانه بیرون نیان،چرا باید به فکر تعطیلی مدارس و ادارات باشیم؟مگه اطلاع نداریم که راهکار مناسب برای جلوگیری از این واقعه وجود داره؟مگه چاره ی کار مالچ پاشی و یا استفاده از کودکمپوست،در بیابانهای کشور های مبدا نیست؟آیا هزینه چنین طرحهای بیش از قیمت جان انسانها و یا بیشتر از خسارت ناشی از تعطیله ادارات و مدارسه؟!!!!!!!!!!!!!!

پس به فکر واکسیناسیون سهراب باشیم،نه به فکر نوشداروی...


منبع خبر فوق:سایت سازمان حفاظت محیط زیست ایران


كد ماوس