تبلیغات
دست نوشته های سبز - خداحافظ جنگل های زیبای شمال...
دست نوشته های سبز
محیط زیست سالم=زندگی........................................................................................خوش آمدید
یکشنبه 28 آذر 1389

خداحافظ جنگل های زیبای شمال...

یکشنبه 28 آذر 1389

چه به روز جنگل گلستان آمد!جنگلی در شمال که آن راعروس ایران می نامند،جنگلی که برای کشوری در منطقه ی خشک و نیمه خشک کره ی زمین نعمتی ست بزرگ؛گفته می شود بیش از 100 نقطه ی آن در آتش سوخت،این آتش سوزی ها از آبان ماه شروع شده و هنوز ادامه دارد،از پارک ملی گلستان شروع شد و به سمت غرب گسترش پیدا کرد،از مینودشت ،آزادشهر و علی آبادکتول گذشت،حتی به جنگل های دلفک در گیلان رسید وبعد جنگل های زیبای ابر در شمال سمنان را سوزاند!حالا دیگر در جنگل های ابر دود جای ابر را گرفته! پس از گذشت این مدت فقط باران توانست بخشهایی از آتش را مهار کند.

عوامل متعددی برای آتش سوزی بیان می شود،مسئولین محترم با کارشناسی های فراوان عوامل طبیعی مانند:خشکیدگی سطح زمین،عدم ریزش باران وبرف و وزش باد را عامل آتش سوزی بیان کرده اند!(ولی افراد محلی چیز دیگری می گویند!)حالا جای شکرش باقی ست که این مسئولین قبول کرده ان که آتشی وجود دارد؛تعدادی از مقامات محترم وجود آتش سوزی را انکار می کنند!(می گویند:تنها برگهای خشک سطح جنگل است که می سوزد!)

قسمت جالب داستان روش های خاموش کردن آتش است،استفاده از بیل و دبه آب با کمک نیروی انسانی و امکانات ویژه استفاده از هلی کوپترهایی است که درهر بار پرواز فقط 3هزار لیتر آب روی آتش میریزند!(مقداری که اصلا تاثیرگذار نیست!)جنگل های پر ارزش هیرکانی(جنگل هایی که پدر جنگل های اروپا نامیده می شود)درآتش می سوزد درحالی که آقایان آسمان تهران را با استفاده از هواپیما،آبپاشی می کنند!

با اضافه کردن عوامل دیگر از جمله تغییر کاربری،جاده سازی،قاچاق چوب، فرسایش زمین و... تنها چیزی که از جنگل های زیبا و پر ارزش شمال باقی می ماند خاطره ی آن است!

وفقط باید گفت: خداحافظ جنگل های زیبای شمال...!


پی نوشت:

منبع عکس: وبلاگ دیده بان محیط زیست ایران 


كد ماوس