تبلیغات
دست نوشته های سبز - سرنوشت مبهم 2 آهوی ایرانی در قطر
دست نوشته های سبز
محیط زیست سالم=زندگی........................................................................................خوش آمدید
سه شنبه 16 شهریور 1389

سرنوشت مبهم 2 آهوی ایرانی در قطر

سه شنبه 16 شهریور 1389

معالجه، مبادله یا پیشکش؟
ایرن – محمد محمد پور: به رغم گذشت 7 ماه از فرستادن 2 رأس آهوی ایرانی به قطر هنوز از مبادله خبری نیست.

به گزارش خبرگزاری مستقل محیط زیست ایران ، اواسط بهمن سال گذشته و در پی سفر ولیعهد و وزیر محیط زیست قطر به ایران ، 2 رأس آهوی ایرانی به آنها اهدا شد. این اقدام سازمان محیط زیست اعتراض دوستداران و فعالان محیط زیست را به همراه داشت اما چند روز بعد مدیر کل روابط عمومی این سازمان اعلام کرد که اهدای آهو به ولیعهد قطر یک جریان سازی رسانه ای است و این 2 رأس آهو مشکوک به ابتلا به تب برفکی بوده اند و به همین خاطر به قطر فرستاده شده اند.
نورا...مرادی با تأکید بر اینکه کشور قطر دارای مراکز پیشرفته در زمینه بیماریهای آهو ، غزال و...است ، تأکید کرده بود که این آهوان شناسنامه دار هستند و به زودی به کشور بازمی گردند. جالب اینکه او درباره اینکه چرا آهوان بیمار در هنگام سفر ولیعهد قطر ایران به این کشور حاشیه خلیج فارس فرستاده شده اند و این اقدام در زمان دیگری صورت نگرفته ، حرفی نزد.
تناقض در میان اظهارات مسوولان سازمان محیط زیست اواسط اردیبهشت هویدا شد. رییس این سازمان بدون اینکه اشاره ای به معالجه 2 رأس آهوی اهدایی به ولیعهد قطر کند ، گفت که این اقدام در راستای مبادله گونه آهوی ایرانی با یک گونه بومی جانوری کشور قطر بوده است! محمدی زاده در مصاحبه اش گفته بود که بر اساس توافق صورت گرفته با قطری ها ، مراحل تکثیر آهوی ایرانی در این کشور در حال انجام است و در عوض قطر نیز یکی از گونه های شکاری بومی یا مارال ( غزال بومی قطر) را به ایران می فرستد.
از آن زمان آن مصاحبه تاکنون 4 ماه می گذرد و ظاهرا هنوز مراحل مربوط صدور مجوزهای قانونی ، سلامت و پزشکی و فراهم کردن شرایط زیستگاهی طی نشده است!
این در شرایطی است که امور مربوط به انتقال گونه از یک کشور به کشور دیگر در طولانی ترین حالت از سه ماه تجاوز نمی کند.
با فروکش کردن جریان خبری این ماجرا شاید خیلی ها یادشان رفته باشد که آهویی از ایران به قطر رفته است؛ چه برای مبادله ،چه برای معالجه و یا شاید هم هدیه ای به ولیعهد!


 

انتهای خبر // www.iren.ir // ایرن


كد ماوس