تبلیغات
دست نوشته های سبز - برگزاری مراسم روز یوز بعد از ماه رمضان
دست نوشته های سبز
محیط زیست سالم=زندگی........................................................................................خوش آمدید
یکشنبه 14 شهریور 1389

برگزاری مراسم روز یوز بعد از ماه رمضان

یکشنبه 14 شهریور 1389

یوز ایرانی

با حضور رییس سازمان محیط زیست صورت می گیرد
برگزاری مراسم روز یوز بعد از ماه رمضان
ایرن – محمد محمد پور: مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی اعلام کرد مراسم روز یوزپلنگ 25 یا 26 شهریورماه سالجاری در سراسر کشور برگزار خواهد شد.

به گزارش خبرگزاری مستقل محیط زیست ایران ، علیرضا جورابچیان گفت:« با توجه به همزمانی مراسم شبهای احیا با روز ملی یوز تصمیم گرفتیم مراسم روز یوز به بعد از ماه مبارک رمضان موکول شود. بنابراین در یکی از تاریخ های 25 یا 26 شهریور این مراسم در سراسر کشور برگزار می شود.»
وی از حضور رییس سازمان محیط زیست در این مراسم خبر داد .
همچنین روابط عمومی های ادارات میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری و محیط زیست شهرستان شاهرود با صدور بیانیه ای مشترک نهم شهریور ماه روز حفاظت از یوزپلنگ ایرانی را با شعار «یوزپلنگ آسیایی نماد تاریخ طبیعی شاهرود قار? کوچک» را گرامی داشتند.

متن این بیانیه بدین شرح است: «9 شهریور ماه «روز حفاظت از یوزپلنگ آسیایی» بهانه ای است تا بار دیگر ارزش های یکی دیگر از میراث و سمبل تاریخ طبیعی سرزمین هزار نقشمان را به نیکی پاس داشته و به جهانیان اعلام کنیم که ما در راستای حفاظت از میراث طبیعی خود هم پای دیگر دلسوزان محیط زیست در سرتاسر کشور در شهرستان شاهرود تمام همت و تلاش خویش را بکار خواهیم بست تا در پیشگاه خالق هستی شرمسار نباشیم و در سپردن آن به نسل های بعد امانتدار خوبی باشیم.
16 سال پیش در نهم شهریور ماه 1373 طی یک اتفاق ناگوار در اطراف شهر بافق، دو توله یوز کشته شدند و یک توله یوز ماده نیز زخمی شد و دوستداران طبیعت آن را روز حفاظت از یوزپلنگ آسیایی نامیدند؛ اما متأسفانه در سال جاری درست یک ماه قبل در نهم مرداد، از مرگ 2 توله یوز ایرانی در اثر تصادف در محور شاهرود - مشهد در حوالی روستای عباس آباد، باخبر شدیم. اتفاق تلخی که این بار در شهرستان ما رخ داد 2 توله یوزی که فقط سه تا چهار ماه از عمر آنها می گذشت بر اثر بی احتیاطی و بی تفاوتی راننده خودرو جان خود را از دست دادند و با احتساب آنها، شمار یوزپلنگان کشته شده در جاده های ایران طی هشت سال اخیر به عدد ? قلاده رسید.
هم اکنون زیستگاه توران شهرستان شاهرود به عنوان یکی از زیستگاه‌های حفاظت شده، کانون توجه دوستداران یوزپلنگ ایرانی است که خوشبختانه در سال های اخیر با توجه به اقدامات حفاظتی، افزایش تعداد این گونه کمیاب از گربه‌های وحشی را شاهد هستیم لیکن به زعم کارشناسان محیط زیست این امر روندی مطمئن و دائمی نخواهد بود و می بایست با فرهنگ سازی و اقدامات پیشگیرانه با شکار آنها و کشتار جانوران زنجیره غذایی و نیز تخریب زیستگاه که در کاهش جمعیت این جانور نقش برجسته ای دارد مقابله نماییم.
امروزه اگر قرار است نظر مردم را به یوزپلنگ ایرانی جلب کنیم باید در رسانه‌ها بیش از گذشته به این مسئله بپردازیم به ویژه آن که مطبوعات و صدا و سیما مشتاقانه از طرح چنین مباحثی استقبال می نمایند. آموزش بومیان منطق? خوارتوران از جمله اقداماتی است که می بایست برای حفاظت از یوزپلنگ آسیایی و دیگر گونه های کمیاب در معرض خطر انقراض، نظیر گورخر آسیایی صورت پذیرد. برای حفاظت از حیات‌وحش به ویژه یوزپلنگ لازم است همکاری‌های متقابلی میان سازمان‌های دولتی و اهالی محلی به وجود آید تا با یاری محیط بانان سازمان حفاظت محیط زیست، که سربازان خط مقدم حفاظت از حیات وحش اند، آنها را در حفاظت از مناطق حفاظت شده کمک نماییم.»
گستره پراکنش سریعترین پستاندار جهان از بخشهای وسیعی در غرب و جنوب آسیا در قرن گذشته به بخشهای بیابانی کشورمان محدود شده و از این جهت شاید نام یوزپلنگ ایرانی برای آن برازنده تر باشد. یوزپلنگ ایرانی پس از پلنگ آمور که تنها 30 تا 40 قلاده از آن در طبیعت باقی مانده، دومین گربه سان در معرض خطر دنیا به شمار می آید.
بیش از 20 سال است که ایران آخرین پناهگاه یوزپلنگ آسیایی در دنیا به شمار می رود.
تا پیش از جنگ جهانی دوم، جمعیت یوزپلنگ در حدود 400 قلاده بود که تقریبا در تمام مناطق استپی و صحرایی نیمه شرقی کشور و بخشهایی از نواحی غربی کشور نزدیک مرز عراق دیده می شد. ولی ورود جیپ بعد از جنگ باعث شد که جمعیت این حیوان رو به اضمحلال نهد که دلیل اصلی آن عمدتا به خاطر کشتار گسترده طمعه مورد علاقه یوز بوده است.
در سال 1338 کانون شکار وقت ایران یوزپلنگ را حمایت شده اعلام کرد.

انتهای خبر // www.iren.ir // ایرن


كد ماوس