تبلیغات
دست نوشته های سبز - بازیافت در ایران و کشورهای دیگر
دست نوشته های سبز
محیط زیست سالم=زندگی........................................................................................خوش آمدید
شنبه 6 شهریور 1389

بازیافت در ایران و کشورهای دیگر

شنبه 6 شهریور 1389

نوع مطلب :بازیافت، 

امروزه به زباله در دنیا به چشم مواد کثیف و غیرقابل مصرفی که دیگر هیچ کاربردی ندارند و باید هرچه سریعتر ازبین بروند نگریسته نمی شود؛بلکه نگاه صحیح اقتصادی باعث شده تا بخش عمده ای ازاین مواد دوباره بااستفاده از فرآیندهای مختلف به چرخه بازگردانده شوند.

در آلمان سالانه حدود 30 میلیون تن زباله تولید می شود،این کشور را می توان بزرگترین تفکیک کننده زباله در دنیا دانست،مردم این کشور جزء موفق نرین مردم درامر تفکیک در جهانند،نکته جالب قابل اشاره در این مورد اینجاست که سربازان آلمانی مستقر در افغانستان نیز زباله های خود را تفکیک می کنند،البته اینطور که مشخص است این کار فایده ای ندارد ولی عادت رفتاری این مردم جالب توجه و قابل تحسین است،بخش عمده ی زباله های این کشور در کوره های مخصوص سوزانده شده وانرژی گرمایی حاصل از آن فروخته می شود.

در امریکا زباله های خطرناک که درصد ریسک بالایی برای بازیافت دارند به کشورهای دیگر مانند:هند،چین و... صادر می شوند،اما بازافت زباله های معمولی روزانه 13 میلیون دلار درآمد دربردارد،اما نکته جالب اینجاست که در نیویورک بازیافت شیشه،پلاستیک و کارتن به دلیل غیر اقتصادی بودن متوقف شده ودفن می شوند(روزانه 1200 تن)که البته این امر مشکلات زیست محیطی را در آینده افزایش خواهد داد.

درچین فقط درشهرپکن روزانه 18هزارو400تن زباله تولید می شود که رقم قابل توجهی است؛ارزش صنعت بازیافت زباله درچین 40میلیارد دلار عنوان شده و نکته قابل توجه اینجاست که چینی ها واردات زباله نیز دارند که این نیز خود یک منبع کسب درآمد است.مقامات پکن عنوان کرده اند که طبق طرح 5ساله ارائه شده،40 درصد زباله های پکن به برق تبدیل شده،30 درصد دفن می شود و مابقی نیز بازیافت خواهد شد.

طبق آخرین آمار حدود 14 میلیون تن زباله در سال از انگلیس به کشورهای دیگر صادر می شود،در انگلیس زباله هایی مانند ظروف پلاستیکی بازیافت نمی شوند و درعوض این زباله ها صادر می شوند.

در کشور مانیز زباله شرایط خاص خودرا دارد،در تهران روزانه حدود 7000 تن زباله تولید می شود که این زباله نه تنها تفکیک شده نیست بلکه طوری درهم تنیده شده (کیسه ی زباله داخل کیسه ی دیگر!) که عملیات تفکیک در مراکز مخصوص را نیز دچار مشکل می کند(مقایسه کنید با مردم آلمان!)؛که این امرکافی نبودن آگاهی مردم دراین زمینه را نشان می دهد و نبود برنامه ای مناسب برای فرهنگسازی وافزایش اطلاعات عمومی به شدت احساس می شود.از طرفی جمع آوری مکانیزه زباله توسط سازمان بازیافت درتهران همواره مورد انتقاد قرارگرفته است واز سوی دیگر معضل زباله های بیمارستانی است که هنوز متولی ندارد،طبق قانون مسئول جمع آوری و امحاء زباله های بیمارستانی وزارت بهداشت است ولی نه تنها این زباله ها امحاء نمی شود بلکه جمع آوری آنها نیز دچار اشکال است.

طبق آمار موجود در سال 1386  در كلان شهر تهران 3 درصد پسماند در مبدأ تفكیك و به فروش رفته است، 12 درصد از پسماند جامد شهر تهران به كمپوست  تبدیل گردیده است و باقیمانده پسماند شهر تهران 85 درصد به­صورت نیمه بهداشتی دفن شده است. درکشور به صورت پراکنده بازیافت برخی ازمواد مانند کارتن،شیشه،پلاستیک و... انجام می شود که برخی از آنها ازنظر اقتصادی دارای اهمیت پایینی هستند،به هرحال در سالهای اخیر صنعت بازیافت توجهات را به سمت خود جلب کرده وتلاش برای گسترش این صنعت درآمدزا درحال افزایش است.

بازیافت می تواند سرمایه های ازدست رفته را بازگردانده وکمک شایانی به وضعیت اقتصادی کشور کند،ولی این امر،ایجاد طرحی مناسب،برنامه ریزی دقیق واستفاده از نیروهای متخصص دراین زمینه را طلب می کند،امید است در آینده باتوجه بیشتر به امر بازیافت در کشوروحمایت سازمانهای زیربط مشکلات موجود حل شده تا این صنعت بتواند چرخهای اقتصادی کشور را با قدرت بیشتری به حرکت درآورد.


كد ماوس