تبلیغات
دست نوشته های سبز - هزاران لیتر گازوئیل در یکی از مهمترین قناتهای بم تخلیه شد
دست نوشته های سبز
محیط زیست سالم=زندگی........................................................................................خوش آمدید
یکشنبه 31 مرداد 1389

هزاران لیتر گازوئیل در یکی از مهمترین قناتهای بم تخلیه شد

یکشنبه 31 مرداد 1389

نوع مطلب :اخبار زیست محیطی، 

گازوئیل

ایرن: با وجود خشک شدن 25 درصد قناتهای بم، سوداگران قاچاق سوخت هزاران لیتر گازوئیل قاچاق را در یکی از مهمترین قناتهای بم تخلیه کردند.

به گزارش مهر، شهرستان بم که در حاشیه کویر مرکزی ایران قرار گرفته است طی سالهای اخیر دچار خشکسالی بی سابقه شده است و مهمترین منبع تامین آب کشاورزی این شهرستان قناتهای تاریخی این شهر محسوب می شوند که پس از تخریب تعداد قابل توجهی از این قناتها در زمین لرزه بم، خشکسالی نیز 25 درصد از قناتها را خشکانده است اما همچنان قنات نبض کشاورزی بم محسوب می شود.
با این وجود طی هفته گذشته قاچاقچیان سوخت که بم را به عنوان مهمترین پایگاه قاچاق سوخت به مرزهای شرقی کشور انتخاب کرده اند، اقدام به تخلیه هزاران لیتر گازوئیل در یکی از مهمترین قناتهای شهر بم کرده اند.
300 هکتار زمین کشاورزی در آستانه خشکیدگی
این قنات منبع تامین آب 300 هکتار زمین کشاورزی و نخل و مرکبات بم محسوب می شود که گازوئیل رها شده در این قنات ضمن تخریب زیست محیطی منطقه و تخریب قنات به دلیل ماندگاری و خورندگی این ماده سوختی موجب شده است 300 هکتار زمین کشاورزی در اوج خشکسالی و در آستانه برداشت محصول به دلیل آلوده شدن آب و گازوئیل در معرض خشکیدگی قرار گیرند.
یکی از کشاورزان این منطقه گفت: اواخر هفته گذشته شاهد وجود مقادیر انبوهی گازوئیل در قنات آب مزارع بودیم که متاسفانه مقدار قابل توجهی از این آب و گازوئیل نیز وارد باغها و نخلستانها شده و موجب خسارت دیدن محصول یک سال تلاش کشاورزان شده است.
علی کمال الدینی گفت: این قنات مهمترین منبع تامین آب 300 هکتار زمین کشاورزی است که به نظر می رسد تعدادی قاچاقچی سوخت برای رهایی از تعقیب اقدام به تخلیه هزاران لیتر گازوئیل در قنات کرده اند.
آب در حاشیه کویر حکم زندگی را دارد
این کشاورز گفت: قنات به دلیل خشکسالی در حالت معمولی نیز دچار کم آب شدید شده بود اما با این شرایط برای تامین آب با مشکل مواجه شده ایم.

یکی دیگر از کشاورزان بمی گفت: هم اکنون گازوئیل سطح آب موجود در قنات را فراگرفته است و مسئولان باید برای پاکسازی قنات فکری کنند.
عباس دریجانی افزود: قاچاقچیان برای قاچاق سوخت از شهرستان بم به دلیل موقعیت خاص جغرافیایی استفاده می کنند و این قاچاق علاوه بر صدمات اقتصادی به کشور موجب بروز چنین حوادث زیست محیطی نیز می شود.
وی ادامه داد: آب در حاشیه کویر حکم زندگی را دارد و این افراد معاش تعداد قابل توجهی کشاورز را با مشکل مواجه کرده اند به همین دلیل از مسئولان می خواهیم این افراد را شناسایی و معرفی کنند.
دریجانی گفت: هم اکنون هکتارها زمین کشاورزی در این منطقه در اوج گرمای هوا با کمبود شدید آب مواجه هستند.
رواج انبارهای سوخت قاچاق در بم
با وجود تلاشهای فراوان نیروی انتظامی و کشف مقادیر قابل توجهی سوخت، قاچاق سوخت به خصوص گازوئیل طی سالهای اخیر در مناطق شرقی کشور به یکی از مشکلات اقتصادی منطقه تبدیل شده است.
این درحالیست که قاچاقچیان هر لیتر گازوئیل در کشور را 180ریال خریداری و پنج هزار و 500 ریال در مرز پاکستان می فروشند.
این مسئله تا جایی در مناطق شرقی کشور پیش رفته است که قاچاقچیان اقدام به ایجاد انبارهای بزرگ ذخیره سوخت به صورت زیر زمینی می کنند.
سوخت دولتی 30 برابر قیمت در مرز پاکستان فروخته می شود
معاون اجتماعی نیروی انتظامی کرمان نیز چندی پیش در گفتگو با مهر اظهار داشت: قاچاقچیان در برخی موارد سوخت داخلی را 30 برابر قیمت دولتی در مرزهای شرقی کشور به فروش می رسانند.
سرهنگ پریور افزود: سود این قاچاق نصیب سودجویان و قاچاقچیان سوخت می شود.
وی تاکید کرد: یکی از مهمترین اهداف نیروی انتظامی در شرق کشور به خصوص استان کرمان مقابله با قاچاق سوخت به مرزهای شرقی است.
وی همچنین در خصوص آخرین کشفیات سوخت قاچاق در بم گفت: ماموران نیروی انتظامی شهرستان بم طی چند عملیات جداگانه طی هفته گذشته بیش از 28 هزار لیتر سوخت قاچاق را کشف و 14 قاچاقچی را دستگیر کرده اند.
معاون اجتماعی نیروی انتظامی کرمان گفت: این میزان سوخت از خودرو های عبوری در مسیر کرمان - بم و بم - زاهدان کشف شده است.
سرهنگ پریور ادامه داد: در این خصوص 10 دستگاه خودرو توقیف شده است.
با توجه به سهمیه بندی بنزین و توقف قاچاق بنزین از مرزهای شرقی به نظر می رسد اتخاذ چنین تدبیری از سوی دولت در خصوص سایر سوختهای رایج همچون گازوئیل تنها راه مقابله با قاچاق سوخت است.

انتهای خبر // www.iren.ir // ایرن


 


كد ماوس