تبلیغات
دست نوشته های سبز - بالا رفتن دما، بازده مزارع برنج را کاهش می دهد
دست نوشته های سبز
محیط زیست سالم=زندگی........................................................................................خوش آمدید
پنجشنبه 21 مرداد 1389

بالا رفتن دما، بازده مزارع برنج را کاهش می دهد

پنجشنبه 21 مرداد 1389

نوع مطلب :اخبار زیست محیطی، 

 بزرگنمایی
سبزپرس- گروه بین الملل: خیلی وقت است که در مورد اثرات تخریبی بالا رفتن دما در کره زمین صحبت می شود. حالا صحبت از بالا آمدن آب دریاها، زیر آب رفتن سرزمین ها، بلایای طبیعی مانند سیل و خشکسالی که شاید اندکی انتزاعی هستند، به موضوعی کاملا ملموس رسیده است، موضوعی که به غذای بخش عظیمی از ساکنان زمین مربوط است. دانشمندان دریافته اند که بالا رفتن دما، رشد محصول در مزارع برنج را کند می کند و از این راه بازده شالیزارهای برنج را کاهش می دهد.

به گزارش سبزپرس و به نقل از شبکه جهانی خبری محیط زیست، دانشمندان می گویند که بالا رفتن دما می تواند منجر به کند شدن رشد محصول برنج شود، مگر اینکه کشاورزان با تغییر شیوه های مدیریتی، محصولات کشت شده را با این گرمای اضافی وفق دهند.

برنج یکی از مهم ترین محصولات کشاورزی در سطح جهان و جزء اصلی غذای مردم آسیا و آفریقا است. آمارها نشان می دهد که 90 درصد تولید و خرید محصول برنج دنیا تنها در آسیا انجام می شود. این است که یک کاهش کوچک در تولید می تواند به بالا رفتن قیمت برنج منجر شود که این موضوع با در نظر گرفتن این که جمعیت جهانی به علاوه فقر رو به گسترش است و در نتیجه جمعیت گرسنگان جهان نیز رو به افزایش است، می تواند نگران کننده باشد.

تیمی از محققان به سرپرستی "جارود ویلچ" از دانشگاه کالیفرنیا، دریافته اند که بالا رفتن دما، بازده محصول کشاورزی برنج را کاهش می دهد اما دلیل آن را تاکنون نیافته اند، آن ها البته برای حل این مشکل به لزوم تغییر مدیریت بخش کشاورزی در حل این معضل اشاره کرده اند.

همه این بررسی ها در جایی اهمیت بیشتری می یابد که بدانیم سال 2010 یکی از گرم ترین سال های ثبت شده جهان بوده و احتمال داده می شود، از این پس دمای جهانی باز هم افزایش یابد.   

منبع:سبز پرس


كد ماوس