تبلیغات
دست نوشته های سبز - مرگ دو توله یوزپلنگ در جاده تهران – مشهد
دست نوشته های سبز
محیط زیست سالم=زندگی........................................................................................خوش آمدید
یکشنبه 10 مرداد 1389

مرگ دو توله یوزپلنگ در جاده تهران – مشهد

یکشنبه 10 مرداد 1389

نوع مطلب :اخبار زیست محیطی، 

 بزرگنمایی
 
سبزپرس – گروه محیط طبیعی: باز هم خودروهای عبوری و یك راننده بی احتیاط حادثه آفرید و این بار در نهایت ناباوری 2 توله یوزپلنگ در شمال ذخیره گاه بیوسفری توران در استان سمنان دراثر برخورد با خودرو كشته شدند.
  به گزارش سبزپرس و به نقل از دبیرخانه پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی، شب گذشته در جاده تهران – مشهد در نزدیكی شمال ذخیره گاه بیوسفری توران دو توله یوزپلنگ كه به نظر می رسد 3- 4 ماهه باشند در اثر برخورد با خودرروهای عبوری كشته شدند.
   اداره كل حفاظت محیط زیست استان سمنان كه جمعه شب از طریق گزارش ماموران نیروی انتظامی منطقه در جریان این سانحه قرار گرفت اعلام كرده، ‌لاشه این یوزها در 8 كیلومتری غرب روستای عباس آباد در جاده تهران مشهد یافت شده كه به طور قطع علت مرگ آنها ضربه ناشی از برخورد با خودروهای عبوری بوده است.
   علیرضا جورابچیان ،‌ مدیر پروژه حفاظت از یوزپلنگ آسیایی با ابراز تاسف از مرگ این دو توله یوز گفت: متاسفانه در 8 سال گذشته 7 یوزپلنگ در جاده های ایران در استانهای یزد و كرمان كشته شدند كه با احتساب این دو توله، شمار تلفات یوزپلنگ ها در جاده های كشور به 9 قلاده یوز رسید.
   وی افزود: در حال حاضر بیشترین تلفات یوزپلنگ ها در ایران به دلیل سوانح جاده ای است كه عمده این تلفات نیز در محور یزد- بندرعباس در منطقه حفاظت شده كالمند و بهادران بوده است اما در نهایت تاسف امروز شاهد مرگ این دو توله در شمال منطقه توران بودیم.
   وی افزود: با توجه به جمعیت محدود یوزپلنگ ها در ایران،‌ از دست رفتن دو توله از همین اندك جمعیت باقیمانده می تواند نگران كننده باشد. متاسفانه به رغم همه تلاش هایی كه محیطبانان زحمتكش سازمان حفاظت محیط زیست در حفاظت از زیستگاههای یوزپلنگ انجام می دهند اما باز هم هر از گاهی شاهد تلفات یوزها به وی‍ژه در جاده ها هستیم كه نگرانی ما را دو چندان می كند. این در حالیست كه در یكسال اخیر حدود 30 تابلو هشدار دهنده به رانندگان در مناطق كالمند و بهادران و نایبندان در یزد و راور در كرمان نصب شده و عملیات نصب تابلو در توران نیز به زودی آغاز شود.


كد ماوس